Benefiti koje dobijamo kada hranu koju uzimamo u toku obroka jedemo polako su višestruki za naš organizam:
Unećemo manje hrane, a više ćemo uživati u njoj.
Zatim, lakši gubitak težine ili održavanje postojeće, veće zadovoljstvo I uživanje u obroku, bolja probava, bolja hidratacija organizma.
Nasuprot ovome, kada jedemo brzo dolazi do lošeg varenja, povećanja telesne težine, I uživanje u samom obroku je minimalno.
Malo detaljnije o svim benefitima:
Kada polako jedemo I pravilno žvaćemo hranu, varenje bolje.
Bez obzira da li želimo da smršamo ili održavamo željenu težinu, možemo I trebamo uživati u svakom našem obroku.
Nasuprot tome, ako žurimo I jedemo brzo svoje obroke, naše varenje pati.
Ishrana predstavlja stres za organizam u ovom slučaju. Svaki obrok kao da završimo prebrzo I često onda želimo da jedemo više.
Varenje je lančana reakcija. Čim vidimo ili razmišljamo o hrani , usta se pripremaju za hranu I pljuvačka luči enzime koji pomažu varenje. U međuvremenu, digestivni trakt se sprema za posao. Naš želudac počinje da luči više kiseline. Naše tanko crevo počinje da se sprema za više peristaltike. I tako dalje.
Ako požurimo ovaj proces, mi ćemo prisiliti naš digestivni trakt da se bavi stvarima pre nego što je potpuno pripremljen.
Na ovaj način, varenje će biti ometeno I hrana koju pojedemo neće biti dobro obrađena.
Savremeni način života donosi stres, užurbanost, nedostatak vremena.Tako da se I hrana unosi brzo I najčešće I “na nogama”. Obezbedimo sebi i svom zdravlju tih par minuta vremena za obrok.
Čak i ako jedemo zdrave namirnice i pažljivo biramo obroke, ako ih ne pojedemo polako, pravimo stres za organizam.
Zato, usporimo I uživajmo u obroku..
Jedan od najvažnijih benefita kada jedemo polako je da dajemo vreme telu da prepozna da smo siti.
Potrebno je oko dvadesetak minuta od početka obroka za mozak da pošalje signale sitosti.
Obroci većine ljudi ni ne traju toliko dugo!
Zamislite koliko kalorija ćemo uneti više samo zato zato što nismo dozvolili to vreme telu da registruje da nam više nije potrebno hrane.
Sada zamislite efekat tih dodatnih kalorija na svojoj težini.
Jedenje polako takođe pomaže da se osećamo više zadovoljno- što je drugačije nego samo kao "puni I siti ".
Osobe koje brzo jedu, pored toga što unesu mnogo više kalorija, osećaju I znatno ranije glad u odnosu na osobe koje jedu polako.
Kada usporimo, uživamo u obroku, obratićemo pažnju na ukuse i teksture svakog zalogaja.
Time ćemo se I sami bolje osećati, zaista ćemouživati u hrani, pa čak I da smo za obrok imali najobičniji komad hleba sa namazom.
Bolja hidratacija
Dobra hidratacija pomaže u održavanju ravnoteže tečnosti našeg tela, energiji mišića, pomaže rad bubrega i creva i poboljšava izgled kože.
Još jedna korist koju imamo kada jedemo polako je da organizam bolje koristi vodu koju unosimo.
Po istraživanjima naučnika, osobe koje brzo jedu, unose znatno manje količine vode dnevno u odnosu na osobe koje jedu polako.
Da li je ako jedemo brzo zaista toliko lose po nas?
Jedenje polako ne može biti savršen lek za mršavljenje, ali svakako će nam pomoći u kontroli veličine porcije I pružiće nam veći osećaj sitosti.
Nasuprot tome, ako jedemo brzo, velika je verovatnoća da ćemo dobiti na težini, da ćemo unositi više hrane nego što nam je potrebno I da će se varenje I probava usporiti.
Ako razmislimo malo o svemu ovome, možemo zaključiti da –ukoliko jedemo polako, pijemo više vode u toku dana I između obroka, unećemo manje hrane, a više ćemo uživati u njoj , sprečićemo nagle napade gladi, a samim tim ćemo uticati I na smanjenje težine.
Bićemo zdraviji, osećaćemo se mnogo bolje I zadovoljnije!